Om
Opplev Stenberg gård
Møt Ditlevine si innejinte, som gir deg en levende fortelling om livet på amtmannsgården.
Sommersesongen følger grunnskolens sommerferie, vi ønsker deg velkommen tilbake til omvisninger med Mjøsmuseet sommeren 2021! For lenge å vente? Du kan bestille gruppeomvisninger på våre anlegg hele året ved å ta kontakt på epost eller telefon.
Les mer på Mjøsmuseets hjemmeside
Velkommen til Stenberg - helt originalt!
På den flotte amtmannsgarden Stenberg finner du det originale 1814-miljøet som er gjenskapt i Eidsvollsbygningen.
Tunet, husene og parken her står som på tidlig 1800-tall. Her bodde eidsvollsmannen Lauritz Weidemann, kona Ditlevine og deres barn etter dem. Mjøsmuseets omviser gir deg et innblikk i livene til høy og lav i et helt spesielt hjem.
Grupper
Sesong: Hele året
Pris: Grupper opp til 15 personer kr 1000,- (minstepris for gruppeomvisning)
Grupper over 15 personer: kr 65,- per person
Varighet: Anbefalt tid 1 time
Kapasitet. Grupper over 25 personer deles i to
Vi tar imot bestillinger fra grupper hele året. Hovedbygningen på Stenberg er stengt vinterstid, men det er andre flotte og spennende hus i Stenberganlegget som er tilgjengelige. Besøket kan også gjerne kombineres med en visitt ved et annet av våre anlegg, f.eks. Mjøsas eget museum: Mjøsas Ark på Kapp, eller Gjøvik gård, midt i Gjøvik sentrum. Kontakt oss for mer informasjon.
Arrangementer
Mjøsmuseet og gode samarbeidspartnere arrangerer hvert år Stenbergdagen i midten av juni, et stort og familievennlig arrangementer hvor museet er fullt av liv og folk. Hele året går vår foredragsserie Stenbergkvæll med ulike interessante vinklinger på Stenberg og folka tilknyttet stedet. I desember kan du oppleve det populære julemarkedet Jul på Stenberg, med høy nostalgi- og hyggefaktor. Jul som i gamle dager!
- Gå til Mjøsmuseets arrangementskalender
Ditlevines Utsikt - kafeen på Stenberg
Ditlevines utsikt serverer utsøkt, kulturhistorisk mat basert på oppskrifter etter familien som bodde på Stenberg. Vertskapet, kjent fra Kulturstua i Ro, legger til rette for unike og deilige matopplevelser i skjønn forening med et museum fullt av muligheter.
Telefon 958 35 883 - www.ditlevine.no
Ta kontakt for gruppebestillinger.
Les mer om Ditlevines utsikt
Velkommen!
TripAdvisor

- Ypperlig3
- Svært bra1
- Gjennomsnitt0
- Dårlig0
- Forferdelig0
Siste anmeldelser:
- Odd JSandefjordEn velbevart historisk gårdTorsdag, 14. August 2014Sentral i forbindelse med selvstendighet og grunnlovsforberedelse i 1814. Flott gård over et stort område, her vises alt som fantes på en storgård. Det finnes parkeringsplass og en liten kafé i... Les hele anmeldelsen
- Jan PGuardamar del Segura, SpaniaType reise:ForretningerAmtmann Weidemanns herregårdSøndag, 19. Oktober 2014Her bodde en av dem som var med å lage Norges grunnlov i 1814.Stedet ble pusset opp til 17. mai 2014 og fremstår meget flott. Les hele anmeldelsen
- Bente NType reise:Reise aleneHygge og nysjerrighetLørdag, 22. Oktober 2016Har du sansen for vår gamle historie og liker å drømme deg bort så er Steinberg stedet .Ypperlig sted for å gå tur alene , med hunden el.ta med barna på tur .Fint å ta lunsjen ute der i "de gamle... Les hele anmeldelsen
Åpningstider
Se også
Eiktunet kulturhistoriske museum, Gjøvik
Mjøssamlingene på Minnesund, Eidsvoll
Mjøsmuseet, Østre Toten
Mjøsmuseets Dokumentasjonssenter på Kapp, Østre Toten
Gjøvik gård, Gjøvik
Mjøsas Ark - Mjøsmuseet, Østre Toten
Kauffeldtgården - Gjøvik, Gjøvik
Topptur til Hjemmefronthytta på Torsæterkampen, Østre Toten